Fordons- och transportprogrammet FT

Inriktning fordonsteknik eller transport

Fordons- och transportprogrammets två inriktningar lär dig antingen mer om reparationer av personbilar eller att bli yrkeschaufför på tunga fordon. Beroende på inriktning kan du i framtiden arbeta som personbilsmekaniker eller til exempel lastbilschaufför. En praktisk och teoretisk utbildning för dig som vill ha ett arbete där du använder både huvud och händer.

Dina 15 veckors APL i programmet gör du beroende på vald inriktning, antingen hos verkstäder eller åkerier.

Inriktningar

Personbil
Här får du kunskap inom diagnostik, reparation och service av lätta fordon. Inriktningen kan leda till arbete som personbilsmekaniker.

Transport
Här utbildas du i trafikkunskap, transportsystem och logistik.
Inriktningen kan leda till arbete som yrkeschaufför.

Klassföreståndare

Bengt-Åke Olsson
0680 - 162 13
bengt-ake.olsson@herjedalen.se

Dan Axelsson
0680 - 162 88
dan.axelsson@herjedalen.se

Kent Olsson
070-575 59 62
kent.olsson@herjedalen.se

Tommy Sahlin
070-242 98 17
tommy.sahlin@herjedalen.se

Nicklas Hjelm
070-378 30 49
nicklas.hjelm@herjedalen.se

Gun-Christin Storensten
073-068 76 28
gun-christin.storensten@herjedalen.se

Sidinformation

Sidan uppdaterad 2018-11-13 16.49
av Anna Elfqvist